Seksuologia jako nauka
Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy zajmująca się sferą seksualną człowieka. Zajmuje się takimi obszarami jak zaburzenia czynność płciowych, rozwój płciowy człowieka, dysfunkcje seksualne, choroby przenoszone drogą płciową, akceptacja siebie i swojego ciała, nauka o swoim ciele, świadomość swojej seksualności,antykoncepcja, poziom satysfakcji z życia intymnego.
Seks jest naszą potrzebą fizjologiczną, która jest mocno powiązana z naszym fizycznym zdrowiem, emocjonalnym oraz psychospołecznym, a czasem również i duchowym. Jest to na pewno jedna z najbardziej ekscytujących części związków partnerskich, która wpływa na poczucie naszego szczęścia, dlatego również jest tak ważne, aby zachować harmonię w tej sferze.
Kim jest seksuolog?
Seksuolog to specjalista, który nabył odpowiednich kompetencji do diagnozy oraz leczenia pacjentów robiąc specjalizację z seksuologii. Zajmuje się fizycznymi oraz psychicznymi obszarami życia seksualnego człowieka. Wiele dysfunkcji i problemów może mieć podłoże nie tylko fizjologiczne ale i również psychogenne – szczególnie teraz gdy stres odgrywa dużą rolę w naszym codziennym życiu. Seksuolog oferuje porady seksualne, które mają na celu pomóc ludziom zaakceptować siebie i zrozumieć swoją seksualność. Tacy specjaliści zachowują szeroką perspektywę i biorą pod uwagę czynniki socjologiczne, psychologiczne, biologiczne do pomocy przy rozwiązywaniu problemów swoich pacjentów.
Seksuologów możemy podzielić na dwa typy specjalistów na podstawie zdobytego wykształcenia:
- Lekarz seksuolog, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją lekarską w dziedzinie chorób wewnętrznych, neurologii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii, urologii, a następnie ukończył specjalizację z seksuologii.
- Psycholog seksuolog to specjalista, który ukończył studia magisterskie z psychologii i dodatkowo poszerzył swoje uprawnienia z zakresie seksuologii (potwierdzeniem ukończenia specjalizacji może być np. Certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego).
Rozróżnienie podstaw między specjalistami jest bardzo ważne. Przede wszystkim motywuje to sposób diagnozy oraz dalszego leczenia. Lekarz seksuolog będzie leczyć pacjentów przede wszystkim farmakologicznie zaś psycholog sekuolog będzie się skupiać na psychoterapii.
Profesjonalny specjalista diagnozując problem pacjenta powinien skierować do innego specjalisty, jeśli jego umiejętności nie są wystarczające.
Z Jakimi problemami warto się zgłosić do seksuologa?
- zaburzenia erekcji,
- przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
- wzmożony lub obniżony popęd seksualny,
- dyskomfort odczuwalny podczas współżycia lub niemożność odbycia stosunku,
- niesatysfakcjonujące współżycie,
- seksoholizm,
- brak orgazmu lub trudności w jego osiągnięciu,
- zaburzenia identyfikacji płciowej, brak akceptacji swojej orientacji seksualnej,
- uprzedzenie do wszelkich czynności seksualnych,
- uniemożliwienie penetracji przez mimowolny skurcz mięśni wejścia do pochwy, czyli tak zwana pochwica.
Po pomoc do seksuologa powinny także zgłosić się osoby o złym stanie psychicznym, będącym wynikiem przeżytej traumy – gwałtu czy molestowania seksualnego, na skutek czego doświadczają myśli samobójczych. Z konsultacji można także skorzystać, gdy brakuje nam wiedzy na jakiś temat i chcemy uzyskać informacje z rzetelnego źródła. Taka wizyta może dotyczyć pierwszego współżycia, bezpiecznej antykoncepcji czy posiadanych kompleksów związanych ze sferą fizyczną człowieka.
Seksuolog pomoże zidentyfikować problem i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Warto przełamywać swoje obawy i lęki, gdyż nierozwiązane kwestie dotyczące seksualności, mogą mieć negatywny wpływ na różne sfery życia.
Seksuolog nie tylko pracuje z pacjentami, którzy nie mają satysfakcji z życia seksualnego. Jest to specjalista, który również udziela wsparcia z zakresu edukacji seksualnej, higieny intymnej lub z antykoncepcji. Tak naprawdę wszystko, co nas niepokoi oraz wzbudza nasze wątpliwości może być przedmiotem rozmowy z seksuologiem, czego skutkiem może być ukojenie naszych nerwów oraz rozwiązaniem naszych zgłaszanych problemów.