Zainteresowanie tematem zdrowia psychicznego staje się coraz bardziej powszechne. W mediach, popkulturze, a nawet wśród niektórych pracodawców można zauważyć coraz częstsze zwracanie uwagi na ten, jakże ważny, aspekt naszego życia.
Jak jednak ocenić, że nadchodzi ten moment, w którym warto zwrócić się po pomoc?
Niestety nie istnieją sztywne punkty odniesienia, według których możemy zweryfikować, że to już najwyższa pora na wizytę u psychologa. Jako ludzie, różnimy się między sobą, mamy inne potrzeby, inne oczekiwania oraz zróżnicowany poziom odporności na różne sytuacje. Istnieją jednak sygnały, których zauważenie może pomóc nam zareagować i zapobiec nasilaniu się objawów.
Częstym powodem sięgania po tego rodzaju pomoc jest zauważenie przez siebie lub przez najbliższe otoczenie zwiększonych trudności w radzeniu sobie z codziennymi zadaniami, objawiających się zmianą rytmu dnia poprzez zaburzenia snu, żywienia lub nastroju. Sięgnięcie po pomoc zalecane jest szczególnie wtedy, gdy przestajemy czuć możliwość poprawy, sami nie dostrzegamy opcji rozwiązania problemów.
Wspomniana wcześniej zmiana rytmu dnia w połączeniu z gorszym samopoczuciem może być wyraźnym sygnałem alarmującym. W jaki sposób może się objawiać?
Możemy dostrzegać trudność w utrzymaniu dotychczasowej rutyny, np. chodzenia do pracy,robienia zakupów spożywczych, czy gotowania. Aktywności, które do tej pory sprawiały nam przyjemność, nie wydają już się tak atrakcyjne i spada ogólna potrzeba do działania. Mogą pojawiać się zaburzenia snu, czyli trudności w zasypianiu, bezsenność, częste pobudki w nocy, bądź senność w trakcie dnia. Taki stan jest często określany jako brak motywacji i chęci z pojawiającym się czasami uczuciem niepokoju.
Innym punktem odniesienia może być zmiana dotychczasowych potrzeb utrzymywania relacji społecznych. U niektórych osób może mieć formę unikania kontaktu, niechęci do spotkań oraz zaprzestanie pielęgnowania posiadanych relacji. Zmiana potrzeb może również mieć formę przeciwną, czyli nagłej, nieuzasadnionej chęci do bycia w towarzystwie, często nawiązywania nowych, niezobowiązujących relacji.
Kolejny czynnik to zmiany nastroju. Wiemy, że różne emocje towarzyszą nam każdego dnia, jednak, gdy my lub nasi bliscy dostrzegą u nas nagłe zmiany nastroju lub skrajne reakcje emocjonalne — warto zwrócić na nie uwagę i dotrzeć do ich przyczyny przy pomocy psychologa.
Silnym emocjom mogą towarzyszyć duże zmiany zachodzące w życiu. Śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem/partnerką, zmiana pracy, przeprowadzka, choroba i wiele innych to wydarzenia, podczas których pomocna będzie konsultacja psychologiczna. Rozmowa z psychologiem pomoże nam zmierzyć się z obecną sytuacją oraz zadbać o poprawę komfortu psychicznego oraz stabilności emocjonalnej.
Powyższe sygnały nie oznaczają jednak, że konsultacja psychologiczna jest wskazana tylko w momencie pogorszenia się samopoczucia. Wiele osób decyduje się na regularne spotkania w celu utrzymania dobrego poziomu komfortu życia, przepracowania trudności życia codziennego i dbania o swój dobrostan. Dzięki spotkaniom możemy nabyć wiedzę z zakresu radzenia sobie z różnymi sytuacjami oraz pogłębić świadomość siebie, w efekcie czego sami lepiej zdefiniujemy swoje potrzeby, zrozumiemy reakcje oraz nauczymy się żyć w zgodzie ze sobą.
Pamiętaj, że wizyta u psychologa jest dla Ciebie. Pierwsza konsultacja polega na poznaniu się oraz zdefiniowaniu celu przyszłych spotkań. Aby sprawdzić dostępne terminy oraz umówić się na wizytę, zapraszam do kalendarza na znanylekarz.pl